kurumsal

Atölye ve Kamplar

Öfke Yönetimi Eğitimi

Öfke, sağlıklı bir duygudur. Fakat önemli olan doğru miktarda öfkeyi, doğru zamanda, doğru insana ulaştırabilmektir. Öfkeni kendine zarar vermeden doğru adrese ulaştırmayı öğrenmek ister misin?

Öfke oldukça sağlıklı bir duygudur. Fakat önemli olan öfkeyi doğru şekilde, doğru kişiye, doğru miktarda, kontrollü bir şekilde ulaştırabilmektir. 

Kontrol edilemeyen öfke, bizi baştan aşağıya gerdiği gibi son derece negatif bir enerjiyle çevremize ve kendimize bakmamıza neden olur. Negatif bakış açıları da, zincirleme bir şekilde negatif uyaranları görmemize neden olur. Çünkü alıcılarımız güzel ya da iyi olanı değil de, kötü ya da çirkin, eksik olanı görmeye odaklanmıştır. 

Öfke, bireyin planları, istek ve gereksinimleri engellendiğinde ve haksızlık, adaletsizlik ve kendi benliğine yönelik bir tehdit algıladığında, yaşadığı en temel duygulardan biridir. Gündelik yaşamımızda bizi öfkelendiren pek çok şey olur. Var olan bu öfkeyi kontrol altında tutup, kendi lehimize çevirebiliyorsak sorun yok. Fakat hissettiğimiz öfke bazen kontrol dışı davranmamıza hatta bazen kendimizi bile tanıyamayacak derecede şaşkınlık yaratacak davranışların içine girmemize neden oluyorsa, burada bu öfkenin temel nedenine inip kontrol altına alınması gereken önlemler var demektir. 

Öfke şayet kişinin kontrolü altından çıkmış bir noktaya gelirse, bu güçlü duygu çevremizdekilere olduğu gibi kendimize karşı da hissettiğimiz bir duygu haline gelir. Böylelikle kendini sevmeyen ve çevresinde negatif enerji veren bireyler haline geliriz. Bu enerji eğer çözülmezse kişinin farkında olmadan bilinçdışı bir şekilde kendinden nefret etmesine kendini farkında olmadan cezalandırmasına kadar gider. 

Şayet gündelik hayatınızda, sizi mutsuz eden, size ve çevrenizdekilere çok ciddi zarar verdiğini düşündüğünüz, kontrol altına almanız gereken bir öfke sorununuz varsa, konuyla ilgili Uzman Psikolog Esin Nur Akyıldız tarafından "Öfke Yönetimi" ile ilgili eğitimimize bekleriz.

HEDEF

1) Bizi bu kadar kontrolü altın alıp, hem kendimize hem de çevremizdekilere zarar veren bu güçlü duygunun merkezine inip nerde oluştuğunu tespit etmek.

2) Bu duygunun nasıl bizi kontrolü altına alabildiğini öğrenmek.

3) Bize bu kadar zarar veren bu duyguyu kendi kontrolümüz altın anasıl alabileceğimizi öğrenmek.

4) İçimizde var olan öfkenin gerçek kaynağının tespitiyle birlikte, doğru kişiye, doğru zamanda, doğru miktarda öfkeyi nasıl göstereceğimizi kendimize ve sevdiklerimize zarar vermeden göstermeyi öğrenmek.

Öfke son derece sağlıklı bir duygudur. Fakat doğru olan doğru miktarda öfkeyi, doğru kişiye doğru zamanda gösterebilmektir.

Platon

Peki ya sonra

Bu konuyla ilgili gerekli bilgiyi aldıklarını düşünenlerin yanı sıra, öfkeyle ilgili sorunlarının daha derinine inip, kendi özel yaşamlarında öfkeyle ilgili sorunlardan kökten kurtulmak isteyenlerle "Öfke ve Grup Psikoterapisi" başlığı altında yeni açılacak yaşantı grubumuzla çalışmalarımıza devam edeceğiz.  

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL