kurumsal

Atölye ve Kamplar

Siz Hiç 'Kaşık Oyunu' oynadınız Mı? Peki 'ENA KAŞIK OYUNU' İle Tanışmaya Ne Dersiniz?

İlk ‘kaşık’ denilen objeyi elinize verdikleri anı hatırlıyor musunuz? Minnacıksınız… Acaba bununla ne yapılır? Karşınıza biri geçti ve size anlayamadığınız birşeyler söyledi. Daha konuşmayı bilmiyorsunuz. Anlayamadığınız için ‘Alla alla acaba ne demek istiyor?’ gibi yüzünüzü tatlı tatlı gülümseyerek değiştirdiniz. Kaşığı nasıl kullanacağınızı size öğretmeye çalışan kişi, anlayamadığınızı fark edince, tatlı, masum, saf gülümsemenize aynı tatlı ve masum karşılığı, katlayarak verdi. Ve size daha net anlayabilmeniz için değişik bir formül geliştirdi.

İlk ‘kaşık’ denilen objeyi elinize verdikleri anı hatırlıyor musunuz? Minnacıksınız… Acaba bununla ne yapılır? Karşınıza biri geçti ve size anlayamadığınız birşeyler söyledi. Daha konuşmayı bilmiyorsunuz. Anlayamadığınız için ‘Alla alla acaba ne demek istiyor?’ gibi yüzünüzü tatlı tatlı gülümseyerek değiştirdiniz. Kaşığı nasıl kullanacağınızı size öğretmeye çalışan kişi, anlayamadığınızı fark edince, tatlı, masum, saf gülümsemenize aynı tatlı ve masum karşılığı, katlayarak verdi. Ve size daha net anlayabilmeniz için değişik bir formül geliştirdi.

Oturtturulduğunuz yemek masasının karşısına geçti. Önünüzde duran tabağın aynısından kendi önüne de koydu. Sonra aynı kaşıktan kendisine de aldı. Onun elinde tuttuğu kaşık, sizin elinizde tutmaya çalıştığınızdan çok daha küçük durdu. Ama kaşık aynıydı. Ama fark; kaşığı tutan kişi ve eliydi.

Sonra, konuşmadan, o kaşığın ne işe yaradığını göstermeye çalıştı. Ama önce kendi elini, sizin elinizin yanına getirdi ve aradaki farkı görmenizi sağlamak için elinize dokundu. Şaşkın şaşkın baktınız, elinize dokunan elin, sizinkinin üç kaç büyüklüğünde bir el olduğunu fark ettiniz. Sonra tekrar karşınıza geçti ve sizin önünüze daha küçük bir kaşık koydu. Sizin elinizin şekli, şemaline, büyüklüğü ve küçüklüğüne uygun bir kaşık koydu. Avucuyla sapını tutarak, kavradığı kaşık yardımıyla, çorbasını içmeye başladığını gözlemledin. ‘Ben de denesem, acaba becerebilir miyim?’ diye meraklı gözlerle gülümsedin ve kaşığı eline alarak, çorbanı içmeye başladın. Karşılıklı gülümsediniz ve afiyetle tadını beğendiğiniz çorbayı içmeye devam ettiniz.

Hayatın içinde, cüssemiz, yaşımız, konumumuz, cinsiyetimiz, ihtiyacımıza göre şekillenen farklı renk ve ebatlarda kaşıklar vardır. Ama ilki hepimiz için aynıdır. Daha yeni dünyaya geldiğimiz için hatırlayamadığımız, bize ‘AaaA’ demesi öğretilerek, beslenmemizi sağlayan bir yöntem vardır. Ağzımızın açılmasıyla birlikte, beslenmemizi sağlayan kaşık. Nasıl, hangi şart ve koşullarda beslendiğimizi hatırlama ihtimalimizin çok düşük olduğu ve hep bilinçaltımıza yerleştiği beslenme şekli… Niyet tertemizdir. Hayatta kalmamız, güçlenmemiz, büyümemiz için yapılır. Daha dişimizin çıkmadığı dönemlerde, bize zarar vermesin diye şekilenen minik ve yumuşak kaşıklar, yerini zamanla birlikte daha büyük ve sert kaşıklara bırakır.

Kaşıklar bazen değişir, bazen aynı kalır. Fakat, karşımızda bize neyi nasıl yapacağımızı göstererek öğretmeye çalışan insanların kimliği ve buna bağlı olarak niyetleri de değişir. Bu niyet, bazen bizim algımızı yöneterek, kendi lehlerine çevirebilecek bir poziyonda bizi zayıf bırakır. Bazen de bizi güçlendirmek adına dürüst, gerçekçi ve zorlayıcı yönde olur.

Siz hiç metal bir kaşığa dikkatlice baktınız mı? Peki, içi ile dışının, nasıl bir fizik kuramıyla birlikte, ters düştüğünü bilir misiniz? Peki, hani çocukluğunzudan beri aklınıza takılı kalan şeyler vardır. ‘Burdaki gerçek neydi? Bunun doğru olduğuna inanmıyorum. Gerçek neydi? Doğruyu söylemiyor, neden? Doğruyu yansıtmıyor, neden?’ diye takılı kaldığınız ‘keşfedilmeyi bekleyen gerçekler’ ve var olduğuna yüzde 99 inandığınız gerçekler…  

Size bir teklifimiz var. Metal kaşığın içine odaklanarak, ters algıyı nasıl engelleyeceğinizi, ve gerçeklik algınızı koruma altına alarak, kendinizden  %1 bile şüphe etmeden, nasıl eğlenceli bir ‘ENA KAŞIK OYUNU’ oynayabileceğinizi öğretmeyi teklif ediyoruz. Neden mi? Kravmaga uzak doğu sporlarında olduğu gibi, karşınızdakinin enerjisi, cüssesi, konumu ya da cinsiyeti ne olursa olsun, mutlu, güzel, sağlıklı ve huzurlu bir hayatı, kimsenin elinizden almasına izin vermeyin diye…

Kamp Çalışma Günlerimiz 20-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Magic Life Otel, Sarıgerme’de yapılacaktır.  Bir gün öncesinde var olan resmi tatil günü olan 19 Mayıs’ı değerlendirerek, çalışmaya dinlenmiş bir pozisyonda eşlik etmek isteyenler için, isminize ait olarak odanız, kurumumuz tarafından tutularak, alınmış olacaktır.

ENA Therapia ‘ENA KAŞIK OYUNU’ Kamp Çalışması Programı

Kamp Çalışma Tarihi : 20 -21 Mayıs 2017

20 Mayıs 2017 Cumartesi:

11:00- 13:00 = İlk Oturum. Kaşık çeşitleri, kaşıkla ilk tanışma…. Süpriz oyun ve öğrettikleri

13:00 -14:30 = Öğlen Yemeği Arası

15:00 – 17:00 = İkinci Oturum.  Süpriz...

Serbest zaman, akşam yemeği arası eğer grup olarak ister isek, akşam da devam ederiz.

21 Mayıs 2017 Pazar :

11:00-13:00 = Üçüncü Oturum. İnsanoğlu süprizlerle doludur. Önceden hiçbirşey kestirilemez ve kontrol edilemez.

13:00 – 14:30 = Öğlen Yemeği Arası

15:00 – 17:00 = Dördüncü, Son Oturum Ve Kendi Oluşturduğunuz ‘Kaşığınızla’ Mezuniyet …

‘ENA KAŞIK OYUNU’ Kamp Çalışması Ücreti: 12.000 tl +%18 kdv = 14.160 tldir. Ücreti isterseniz, ENA Therapia Psikoterapi Merkezi Hesabımıza yatırabilir, isterseniz kredi kartıyla merkezimizden ödeyebilirsiniz.

Görüşmek üzere,

ENA Therapia Psikoterapi Merkezi

 

 

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL