kurumsal

Eğitimler

Call Center Çalışanları İçin İletişim Becerileri Eğitimi

Hangisi Sizi Daha Çok, Kendine Doğru Çeker? Ses Tonu? Anlaşılır, Anlayan İfade? Birazdan gözlerinizi kapatacaksınız ve gözleriniz kapalıyken birkaç farklı ses duyacaksınız. Önce bir ses duyacaksınız. Sanki kulaklarınızda 'kimse beni anlamıyor.' duygusunun yarattığı gerginlik ve basıncı alırcasına, içinizi huzurla dolduran bir ses. Tonundaki, yumuşaklık, özgüven, netlik ve tane tane, anlaşılır iletişim gücü; size 'güvendeyim' hissini verecek. Böyle bir ses, sizi nasıl etkiler?

Call Center Ya Da Sesli İletişim Sektörlerinde; İletişim Becerileri Eğitimi

Hangisi Sizi Daha Çok, Kendine Doğru Çeker? Ses Tonu? Anlaşılır, Anlayan İfade?

Birazdan gözlerinizi kapatacaksınız ve gözleriniz kapalıyken birkaç farklı ses duyacaksınız.

Önce bir ses duyacaksınız.  Sanki kulaklarınızda 'kimse beni anlamıyor.' duygusunun yarattığı gerginlik ve basıncı alırcasına, içinizi huzurla dolduran bir ses. Tonundaki, yumuşaklık, özgüven, netlik ve tane tane, anlaşılır iletişim gücü; size 'güvendeyim' hissini verecek.

Böyle bir ses, sizi nasıl etkiler?

Tıpkı, güvenilir ebeveynlerin, bebeklerini, tüm sıcaklıklarıyla yumuşak yumuşak, göğüslerinde sallamaları gibi, teslim alan, bir sesdir. Tonlamadaki, 'Herşeyi ben hallederim, merak etme.' hissiyatı, hem pozitif bir enerji vererek, içinizi güç ve güvenle doldurur.  Hem de, ruhunuzun daha da kabararak, beslendiğini, size hissettirir. Bu duygu öyle bir güç verir ki; vücudunuzu, adeta 'sallanan koltuk'ta sallanıyormuş hissiyle birlikte, gevşeterek, yumuşatır. Dinginlik, güven ve huzur kokan bir sesdir. O kadar iyi gelir ki, yüzünüze, vücudunuza, ona odaklandıkça odaklanmak istersiniz. Çünkü her türlü ihtiyacınızın karşılanacağına emin olduğunuz ses'dir, o ses.

Bu sesden sonra, duyacağınız ses ise, tonlamasıyla sizi çok etkileyecek. Bu ses, öyle bir tona sahip ki, 'Sıradışı, özene, bözene yaratılmış, bir ses.' diyeceksiniz. Fakat konuştukça ve iletişim kurmaya çalıştıkça, ses tonlaması, ne kadar etkili olsa da, sizi anlayamayan bir halin var oluşu, gerilmenize neden olacak. Bu durum, kulaklarınızda yüksek basınç hissiyatı ve yumuşak yüz halinizin kaybolmasıyla birlikte gerilmeler yaşamanıza neden olacak. Tıpkı, ihtiyacını bir türlü anlayamayan anne ve babasına karşı, avazı çıktığı kadar bağırmak isteyen anlaşımayan çocuğun; vücut dili gibi.

Bir sonraki ses ise, tonlaması nedeniyle, başta sizde önyargı oluşturacak. Belki, sizi çok etkilemeyecek. Fakat, her söylediğinizi anlayan ve ihtiyacınızı her şekliyle karşılayan tarzı sayesinde, sizi şaşırtırcasına kendisine doğru çekerek, konsantre edecek. Tüm önyargınızı ortadan kaldıracaktır. Bu ses tonu, ilk duyduğunuz ses tonunun yarattığı etki gibi, bir bebek kadar yumuşak, dingin bir ruh haline dönüşüp, sizi teslim alan bir kıvam sağlamayacak olsa da, sizi şaşırtacaktır. Tıpkı, süprizlerle dolu bir anne, babanın çocuğu misali; enerjiyle dolu, heyecanlı bir şekilde, sizi şaşırtacak şeyi, beklemenizi sağlacaktır. Dolayısıyla, kan dolaşımınızın daha hızlı hareket etmesine ve 'var olduğunuzu', daha net hissetmenize neden olacaktır. Çünkü, hem sizin dikkatli bir şekilde ona konsantre olmanızı sağlayacaktır. Hem de onun konsantrasyonu sizde olacaktır. İki taraflı bir motivasyon kaynağı mevcuttur. 

Gözleriniz hala kapalı ve içlerinden sadece bir ses tonunu seçecek olsanız, hangisini seçerdiniz ve neden? 

Cevap?

Gittikçe artan rekabet ortamında, hayatta var olan en kıymetli şey, öncelikli olarak zaman. Zamanı çok iyi kullanabilmek adına, pek çok insan, işiyle ilgili seçimlerde, artık öncelikli olarak elemesini telefonda yapmaktadır. Duyduğumuz sesin yarattığı etki çok önemlidir. Bazen tonlamayla, bazen anlayan bir akışla, bazen çözüm odaklı hareket eden, yüksek zekalı yaklaşımıyla kişiler; telefonda da olsa, elemelerin hepsinden geçebilmektedir. Bu noktadan sonraki aşama, artık fiziksel eleme kısmına gelmektedir.

Fiziksel elemeler kısmını, gözlerimizin kapalı olduğu gerçeğini düşünerek ikinci plana alacak olursak, elimizde var olan en değerli şey, şu an için, duyduğumuz seslerdir.  Dolayısıyla bu seslerin, bize hissettirdiği duygular; yapacağımız seçimi belirlemektedir ve çok önemlidir.

Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki, eğer kişinin duyu organlarından birinde her hangi bir özür var ise, diğer duyu organlarınındaki algı hassasiyeti çok daha üstündür. Dolayısıyla bu hassasiyetle birlikte, sizin ihtiyacınıza, beklentinize ve hissiyatınıza güvenerek bir seçim yapacak olsanız, o seslerden hangisini seçerdiniz? 

Seçimlerinizi neye göre yapıyorsunuz? Her seçim, bir parça kendinizle igili çok önemli ipuçları vermektedir. Dolayısıyla, kişi, kendini ne kadar iyi tanıyorsa; seçimini o kadar doğru, ne kadar az tanıyorsa da; o kadar yanıltıcı yapmaktadır. 

Eğer, gittikçe artan rekabet ortamında, öncelikli olarak 'elemeler'in telefonun bir ucunda, sadece kulak duyargacıyla yapıldığı bir iletişim çağında yaşadığımız gerçeğinden yola çıkacak olursak, işinizdeki 'ilk elemelerde' yeşil ışık alarak, bir sonraki aşamaya geçme hakkını, nasıl kazanacağınızı öğrenmek ister misiniz?  

Biz, ENA Therapi Psikoterapi Merkezi olarak; kurumunuza, yapısına ve içinde bulunduğu sektörün işleyişine uygun olarak,  ihtiyacınızı karşılayabilmek adına, sadece size özel kurgulayacağımız ENA Oyun'uyla problemini çözüyoruz.

Nasıl mı yapıyoruz?

İşinizin, sektörünüzün, beklentinizin, sizden beklenilenin, olması gerekenler ve olmaması gerekenlerin, tespitini yaparak, öncelikli olarak sizin neye ihtiyacınız olduğunu fark etmenizi sağlıyoruz. Kendi ihtiyacının ne olduğunu fark ederek, önlem alan sektör; zaten beraberinde, nasıl hareket edeceğini öğrenebilmiş ve uygulama kısmını yavaş yavaş refleks haline getirebilmeye başlamıştır.

Kurumunuzun, içinde bulunduğunuz sektöre bağlı olarak, ses duyargaçlarıyla bağlantılı bir şekilde, ihtiyacınızı karşılamasını ve bu ihtiyacın karşılanma halini, nasıl refleksif bir hale dönüştüreceğinizi öğrenmek isterseniz, bekleriz efendim. 

 

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL