kurumsal

Kurumsal Hayat

Pembe Ojeli Bir Endüstriyel Psikolog, Basketbol Topuyla Ne yapabilir ki?

Başarılı Bir Basketbol Takımı İle Başarılı Bir Psikolog Birleşirse Ne Olur? İddialı birşeyler?

Çok güçlü, çok yetenekli, çok özellikli yaratılmış insanlar vardır bu hayatta... Bedenlerindeki güç, yetenek ve kabiliyetle herşeyi yapabilirler.... Ama ellerinden, kendilerine olan inançları alındığı an itibariyle, havası çekilmiş bir balon gibi yok olurlar... Bazen antrenörler, bazen takım lideri, bazen takım arkadaşı, bazen özel hayat, bazen aile, ... 

Siz, fiziksel olarak ne kadar güçlü, kabiliyetli ve özel yeteneklerle yaratılmış olsanızda, ruhunuz; yani kendinize olan inancınız, cesaretiniz, özgüveniniz, sevginiz olmadığı sürece hiçbir işe yaramaz. 

Bir Psikolog, spor takımında neler mi yapar? 

Belki mucize olarak gördüğünüz şeyleri gerçekleştirmenize neden olur. Kim bilir?

Unutmayınız ki, insanoğlunun fiziksel sınırlarını; maksimum düzeye çıkartmasına neden olan tek şey; sınırları henüz keşfedilememiş ve mucizelere eşlik eden insan beynini ve ruhunu doğru yönetilmekten geçmektedir. 

Siz fiziksel yeterlilikler ve kabiliyet üzerine uzmanken, biz de kendi işimi iyi yaparak belki size destek veririz, kim bilir. 

Bir Endüstriyel Psikolog, Basketbol Topuyla Ne yapabilir ki ?

Basketbol Sporunun, Amerika'nın keşfinden, daha da eski, bir tarihe sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Peki, bütün gelişmiş ülke vatandaşlarının, hayran hayran takip ettiği basketbol sporunu, ülkemizde de nasıl, daha da farklı, daha da renkli ve hak ettiği yere taşıyabileceğimizi öğrenmek ister misiniz?

Bir Endüstriyel Psikolog olarak, kapımız çalındığı sürece, alana girdik, desek... Kapımızı çalmak isterseniz, öncesinde yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

Her sektörde ve branşda olduğu gibi, içine girip yaşadığınızda, sizi 'başka hiçbirşeye ihtiyacım yok.' dedirtircesine, kutsal ve sıradışı hissettiren meslekler vardır. Kişi, eğer o işe ve mesleğe ait hissediyorsa, Konfüçyus'un söylediği gibi, İşini, İş olarak göremeden, keyifle yapar. Fakat, zaman içersinde, dünya popülasyonunun artması ve benzer iş gruplarına, benzer aşk ve arzuyla talep olunan durumlar kendini göstermeye başladığında, her sektörde olduğu gibi, hep 'EN İYİ OLAN' kazanır.

Bazen, O en iyi olan, model alınır, bazen, kendi içinde ve ruh halinde var olan negatif ya da olumsuz, kontrol edilemeyen etkilerle sekteye uğrar. İşte bu ve benzeri gibi durumları ortadan kaldırabilmek ve var olabilecek riskleri elimine etmek adına, tüm dünyada varlığını gösteren 'Endüstriyel Psikolog'lar sahneye çıkar. 
 

Endüstriyel Psikolog, Basketbol Takımında nasıl bir etki yaratır? 

Hemen açıklayalım, Nasıl ki bir ülkeyi kim yönetiyorsa, O kişinin misyonuna uygun, şekle, ruha ve dinamizme sahip insan ruhu, kendini göstermeye başlar. Şekil, duruş, tarz, uslup değişir. Her takım, için de, bu aynıdır aslında. Bir takım, nasıl biri ve birileri tarafından oluşturuluyor, ne şekilde, nasıl bir ruh haliyle yönetiliyorsa, takım oyuncuları da, onların şeklini ve ruh halini almaya başlar. Tıpkı hayatın içinde var olan kimliklerimizde olduğu gibi, neye konsantre olursanız, o hale bürünürsünüz. Yönetici ve bu pozisyonlara gelmiş kişiler pek tabii ki, o pozisyonda olmaya değer başarıda, özellikde ve donanımda var olan, kıymetli kişilerdir. Fakat bazen her insanda olabileceği gibi, motivasyon, enerji, farklılık yaratabilmek adına, tıpkı 'basketbol hamlelerinde' olduğu gibi, pozitif anlamda şaşırtacak etkiyi yaratacak bir Endüstriyel Psikolog'la çalışmayı tercih edebilirler. 

 • Öncelikli olarak, içindeyken görebilme ihtimalinizin düşük olduğu gerçekleri, Endüstriyel Psikolog'un 'hayalet gözlemci' tekniğiyle tespit etmek. Bazen, hayatın akışı içersinde, hepimizin 'Göremiyorum ama birşey var, çözemiyorum.' dediğimiz duruşlarımız olur. O kadar çok, hep aynı şeyin içinde kalırız ve o, hep gördüğümüz şey o kadar normalize olmaya başlar ki, dışardan bakıldığında çok net görülebilen şeyi, siz görememeye başlayabilirsiniz. İşte bu noktada, işine, aklına, gözüne ve algısına güvendiğiniz bir Endüstriyel Psikolog'dan destek alarak, takımınızın 'kalıcı başarısı' için, neyi görmeye ihtiyacınız olduğunun, tespiti konusunda destek alabilirsiniz.
   
 • Her bireyin, yeni başlayan güne motive bir şekilde kalkabilmesi için, sahip olması gereken motivasyon kaynakları farklıdır. Bu önemli gerçeği, basketbol takımının içine koyduğumuzda, her oyuncuyu, o takımda var eden, en önemli faktörün ne olduğu bilincini, netleştirerek hareket edilmesinin yanısıra, Bir Endüstriyel Psikolog tarafından, her takım oyuncusunun, 'ona özel', ruhunu besleyen ve onu daha da güçlü hissettirerek, oyundaki performansını daha da iyiye nasıl çıkartabileceğinin, sürpiz bir şekilde keşfinin gösterilmesi, sağlanabilir.
 •  
 • Her takımın içinde, takım ruhunu, bütününü ve  başarısını, daha da olumlu yönde etkileyen bir takım kişilik özelliklerine sahip oyuncular, olur. O, ya da onlar olduğunda, daha eğlenceli, daha pozitif, daha kaygısız bir atmosferin içinde antremanlar ve maçlar yapılır. Hayattaki tek rolümüz, bazen mesleğimiz gibi gözükse de, bizi işimizde daha dik, daha güçlü ve daha güvenli hissettiren farklı rollerimiz de vardır. Ailemizdeki, özel ilişkimizdeki, arkadaşlıklarımızdaki ve bireysel hayatımızdaki özel rollerimiz gibi., farklı roller. Hepimizin hayatında olduğu gibi, bazen herşey yolunda gider. Bazen de gitmeyebilir. Bu durumda, olabilecek açığı kapatması için her zaman, hazır bekleyen yedek oyuncuları devreye sokmanızın yanısıra, var olan sorunun, hızlı birşekilde çözülüp, olumsuz yansımalarını elimine edilebilmesi adına, destek isteyebilirsiniz. 
   
 • Her maç öncesi ve sonrasında, gerek yöneticiler, gerek koçlar, gerek takım oyuncuları olsun, içinde bulunulan stres faktörlerinden dolayı, oldukça gerilimli saatler geçirmektedirler. Var olabilecek fiziksel sağlık problemlerini ortadan kaldırmak adına, kaygının minumum seviyeye düşürülerek, korkusuz ve kaygısız, güçlü duruşun, maksimum seviyeye çıkartılabilmesi için, ne yapılabileceğiyle ilgili, gülümseten cinsten minik  bir ENA Oyunu taktiği alınabilir.
   
 • Var olmasa bile, var olma ihtimali olan, ruhsal gücü riske atabilecek herhangi bir durumu, ortadan kaldırmak için, her takım oyuncusunun gözlerinden 'başarı ateşini' çıkartırcasına, güç, güven, cesaret ve sıradışı ruh haliyle oluşması gereken, ruh halini daha da netleştirerek, bunu birbirlerine maksimum düzeyde yansıtmalarını sağlamak. Neden mi? Çünkü bir insanı, zafere götüren en önemli şey, fiziksel becerilerinin dışında, kendi gücüne, başarısına ve başaracaklarına olan inanclı duruşu ve gücüdür. Bunu yansıttığı tek yer de, üç halkadan oluşan gözüdür. O halkaların içinde, korkusuz, güçlü ve güvenli bakışın hep olması için gerekli önlemleri alabilmek çok önemlidir. 
   
 • Her kurumda ve sektörde olduğu gibi, 'alma davranışı' alttan üste doğru, 'verme davranışı' da üstten alta doğru gider. En yukardakiler, yöneticiler, koçlar, genelde hep, beklentiyi karşılayan, her çeşit olumlu ya da olumsuz sorumluluğu üstüne alan, insanüstü performansın sürekli beklendiği tarafdır. Bazen, sadece onlara, onların enerjisine, ruh hali ve motivasyonuna yönelik çalışma desteği talep etmek, çok mantıklı olacaktır. Çünkü, takım oyuncusu değiştirmek çok kolay olmasa da,  bir yönetici ya da yöneticileri, hele bir de duygusal anlamda çok büyük bir bağ kuran yöneticileri değiştirmek, takım ruhunu itsr istemez çok olumsuz yönde etkiler. 

Eğer, elinizdeki basketbol topunu, 'ateş çemberi' içindeki varlığını, cayır cayır hissettiren bir basketbol topuna, dönüştürmek isterseniz bekleriz efendim.

 

 

enatherapia

 • 0212 279 22 02
 • 0212 279 22 05
 • ena@enatherapia.com
 • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL