kurumsal

Terapi Çeşitleri

Bireysel Psikoterapinin Yararları

Bireysel Psikoterapi'de ne mi yapılır? Tamamiyle içinde bulunduğunuz sıkıntılı duruma sizi sokan düşünce düzeneğiniz keşfedilerek, çözülür ve sizi gerçek anlamda SİZ yapacak gerçek tohum yeniden atılarak, kudretli bir agaç olmanız sağlanır.

İnsanoğlu kendisini meydana getiren “yumurta ve spremin döllenmesi” anı itibariyle, kendi kontrolünün dışında var olan her türlü olumlu olumsuz etkilere mağruz kalır. Doğduğu an itibariyle gördüğü insanlarla etkileşim içersinde olur, onları taklit eder. (anne, baba, abi, abla, annane, babaane, dede,..)

Gördüğümüz ve çevremizde var olan insnalar, nasıl yemek yerse biz de öyle yemek yeriz, ya da nasıl duygularını ifade ederlerse bizde model aldıklarımızdan birini seçerek onun gibi davranır, duygularımızı ifade ederiz. Kısacası aslında çocukluğumuzdan itibaren anne, baba ya da varsa diğer aile büyüklerinin doğruları, yanlışları, kuralları, davranışları ve alışkanlıklarının oluşturduğu sınırlar içinde kendimizi gerçekleştiririz. Zannederiz ki herkesin anne babası öyle davranır, öyle sevgisini gösterir, cezalandırır, ya da eğitir. Zamanla sosyal çevrenin içine girmemizle birlikte farklı doğrular ve yanlışları keşfedebilecek fırsatımız olur. Bu noktada anne ve babamıza ailemize ve kendimize dışardan bakabilme sansımız olur.

Dolayısıyla aileden öğrendiklerimizle çevresel bir takım öğretiler ve etkileşimler de birbirinin içine girince toplum beklentileri ve ailenin kurallarından oluşan iki alt küme içinde kendimizi sınırlandırırız. Bireysel psikoterapide kişinin anne, baba, içinde bulunduğu toplum, sosyo-ekonomik düzen neticesinde var ettiği ve gerçekleştirdiği kişiliğinde, onu mutsuz eden noktalar tespit edilir. Bu tespit neticesinde bu alışkanlıkları kazandığı ve öğrendiği merkezler bilinçaltına inilerek netleştirilir. 

Elde edilen bilgilerle kişiyi mutsuz eden alışkanlıklar ve davranışlarının nerde edinildiği öğrenilerek, yerine onu mutlu edecek davranış ve alışkanlık biçimleri yaratılmaya çalışılır. Kişi tamamiyle anne, baba ya da toplum beklentilerinin ötesinde, kendi hayatından kendi beklentilerini ve hayallerini yaratmaya başlar. Neticede kendi olmayı öğrenir. Çünkü hayatta herşeyden önce en büyük sorumluluğumuz kendimizi gerçekleştirebilme sorumluluğumuzdur. Psikoterapi sürecinde birey eksik kalan yönlerini tamamlayarak, kendi doğru ve yanlışlarıyla, kendi oluşturduğu sınırlar içinde yaşamayı ve kısacası kendini gerçekleştirmeyi öğrenir.

Hayatta hiçbirşey tesadüf değildir ve birşeyler hep başınıza geliyor ve ne yapsanız buna engel olamıyorsanız, burda fark etmeniz gereken en önemli şey bilinçaltınızda, sizi benzer olayları yaşatmaya iten bir takım alışkanlıklarınızın istem dışı var olduğudur. Bunu kontrol altına alıp değiştirebilmeniz için önce bilinçaltında neler olduğunu bilmeye ihtiyacınız vardır. Bu konuda EnaTherapia olarak donanımlı terapistlerimizle danışanlarımıza, ihtiyaçları olan herşeyi objektif ve net bir ayna olarak göstermek adına hizmet vermekteyiz.

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL