kurumsal

Terapi Çeşitleri

Kadınlarda Cinsel Korkular , Vajinismus Tedavisi Ve Cinsel Terapi

Günüzümün yaşam koşulları içinde yarışırken, pek çok insani ihtiyacımız yok sayılmaktadır. Doğru ve düzgün iletişim, duyguların ifade edilmesi, özel ve değerli olduğumuzu hissetmek,  anlaşılmak gibi pek çok insani gereksinimiz var. Bunlar karşılandığı an itibariyle daha yumuşak, daha mülayim, daha dingin insanlar haline geliriz. Çünkü insan olduğumuzu yok saymadan, varlığımızı devam ettirebilmek adına, kendimizi ve birbirimizi hem fiizksel hem de manevi olarak besleriz. 

Kadın, erkek ilişkilerinde, kadını da, erkeği de besleyen en temel kaynak, cinsellikdir. Kadın ve erkeğin hem vücut anatomileri gereği, hem de cinsiyet rollerini gereği hissettikleri gibi yaşayabilmeleri adına aidiyet duygusunu hissedebilmeleri adına bütünleşme, birleşme şekilleri ve bunun hissettirdiği tatmin durumu çok önemdlidir. 
İnsanoğlunun en temel gereksinimlerinden biri olan cinsellik, en az su içmek, yemek yemek, nefes almak kadar önemli bir ihtiyaçtır. Kaliteli ve tatmin edici bir cinsel yaşam, sağlıklı ilişkilerin de temel besin kaynaklarındandır. Özellikle mutlu bir cinsel yaşam ilişkileri daha güçlü ve dinamik şekilde hayatta tutar. Temel dinamiği birleşme olan cinsellik, kadın ile erkeği birbirine ait ve bağlı hissettiren, cinsel rollerin netleştirilerek hissedildiği, yok sayılmaması gereken son derece önemli bir kaynaktır. 

Yapılan araştırmalar sağlıklı ve tatmin edici cinsel hayata sahip olan çiftlerin, bireysel olarak cinsel gereksinimlerini beslemelerinden dolayı, birbirlerine karşı daha töleranslı ve daha bağlı hissettiklerini ortaya çıkartmaktadır. Karşılıklı tatmin sağlayıcı düzeyde yaşanan bir cinsel hayat, çitflerin birbirlerini tamamlamak adına beslendikleri en önemli besin kaynaklarındandır.

Geleneksel türk topluluğu düzeninin içinde yaşamanın gereği olarak, toplum; gelenek, görenek ve adetler dahilinde hareket edilmesini bekler. Çocukluğumuzdan itibaren kadının ya da erkeğin 'yanlış' olabilecek, kontrol dışı herhangi birşey yapmaması adına, cinsellikle ilgili toplumumuzun öğrettiği temel şeyler oldukça ağır ve kötüdür. Özellikle ahlaklı ve düzgün bir aile kızıysanız, elinize el, gözünüze göz değmemesi çok önemlidir. Cinsellik, eğer evlilik öncesi yaşanılıyorsa, pişmanlık uyandırabilecek, acı veren ve erkeğe karşı görev olarak yapılması gereken 'kadınsal hizmet' olarak beynimize kazınmıştır. Dolayısıyla, özellikle büyükleri ve onların cinsellikle ilgili korkutan öğretileriyle yetişmiş gençlerimiz hem çekimser ve hem de duygularını ifade edemeyen bireyler olarak yetiştirilmektedirler. Bunun yanı sıra da, büyüklerinden aldıkları yanlış öğrenmeler neticesinde, aslında en temel kadınsal ihtiyaçları olarak görülmesi gereken şeyden korkar hale gelmektedirler. Cinselliğe karşı yüklenilen bu korku, tedirginlik ve 'erkeğe karşı vazifeymiş' gibi üstlenilen istenilmeyen durum, vücutta fiziksel kontrole dilemeyen bir takım durumlara neden olabilmektedir. 

Vajinismus; kadının bilinçaltında cinselliğe yüklediği olumsuz, kötü anlamlar nedeniyle oluşturduğu korkularından dolayı, bilinçdışı bir şekilde vajinanın kasılması ve birleşmeye karşı refleksif tepki göstermesi durumudur. Bu durumun yoğunluğu kişiden kişiye değişmektedir. Bazı bireylerde, cinsel birleşme anında başlayabildiği gibi, bazı bireylerde ufak bir dokunma temasıyla bile başlayabilmektedir.

Biz ENA Therapia Psikoterapi Merkezi olarak, terapilerimizde uyguladığımız bilinçaltı çalışmalarıyla cinselliğe yüklenen yanlış öğretiler, korkular, inanışların nerelerde, kimler tarafından oluşturulduğunu keşfederek, doğru olanlarıyla yer değiştirmekteyiz. Uzman terapistimiz tarafından yapılan  bilinçaltı çalışmalarıyla cinselliğe yüklenen korkular ve yanlış bilgiler temizlenir. Kişinin ihtiyacına ve ne kadar hızlı tedavi olmak isteyip, istememesiytle doğru orantılı olarak, bazen haftada bir, bazen de haftada iki kere uygulanan, 45 dakikalık tek seans oturumu, ya da 90 dakikalık çift seans oturumuyla, tedavi maksimum ortalama 2 veya 3 ay içinde başarıyla tamamlanmaktadır. Yaptığımız bilinçaltı çalışmaları neticesinde cinselliğe yüklenen negatif öğretiler iyileştirilirken, bireylerin cinsellikle ilgili bilmeleri gereken pek çok doğru bilgi onlara kazandırılarak, ilişkilerinde sağlıklı ve kaliteli birer cinsel yaşama kavuşmaları adına tedavimiz başarıyla sonuçlandırılmaktadır.

 

 

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL