kurumsal

Terapi Çeşitleri

Kumar Bağımlılığı Terapisi

Kumar Bağımlılığı Terapisi

Çocukluğundan beri, adrenalin odaklı farklı şeyler yapmak isteyen kişilikler vardır bu hayatta. 'Ya olursa, ya tutarsa, ya herşey tam da istediği gibi olursa...' diyerek bir takım düşünce alışkanlıkları oluşturmuş insanlar. Kesin ve net şeylerdense, sadece sezgileriyle hareket ederek, pek çok insanın uzun ve meşakatli yollardan hareket ederek elde ettikleri şeyleri, kısa ve kestirme yollardan elde etmek isterler. Temelinde var olan şey; 'sorumluluk alma durumundan kaçıştır.' 

Kişi kaçmak ister; sorumluluktan, yaşının getirdiklerinden, sahip olduğu rollerden, zorunda hissettiği davranış biçimlerinden, ..... Kumar bir çeşit, kurtarıcı gibi gözükür. Eğer herşey istediği ve hayal ettiği gibi denk gelirse, bir anda hayal ettiği hayata kavuşacaktır. Kişiler genelde, kumarthane sahiplerinin hangi bilinçli o kumarhaneyi açtıkları unutarak 'saf bir bakış açısıyla' içinde bulundukları durumu değerlendirmeye çalışılar. Şu bir gerçektir ki, hayallerini kurduğunuz hayatın 'jeton'u gibi gözüken kumar aslında, kumarhane sahipleri tarafından denetlenip, kontrol edilmektedir. Ve hiçbir kumarhane sahibi, hiçbir müessese sahibinde olduğu gibi zarar edeceği ihtimali olan bir noktada hareket etmez. 

Konu aslında, insanın zaafları ve ihtiyaçlarının çok hassas bir noktaya geldiği bir anda ortaya çıkar. Kişinin 'saf ve kör bakış açısıyla' içinde bulunduğu ortamda, tamamiyle duymak istediği şeyler ona söylenilerek, hareket etmesi sağlanır. Başta istediği ona verilir, verildikçe güven oluşur ve hep kazanacağım düşüncesiyle hareket eder. Burda, kişinin başta şüphe ettiği şey 'güven' ile yer değiştirtilerek, ona daha bonkör ve verici davranma dsavranışını kazandırmaktır. Durum tamamiyle algı yönetimi üzerinden manüpüle edilmektedir. Netice, kişinin sahip olduğu pek çok şeyi kaybetmesiyle sonuçlanır. Kontrol tamamiyle karşı tarafa geçtiği an, zaten kişinin herşeyini artık kaybettiği andır. Bazen kişiler, bu duruma inanmak istemezler ve 'Bir daha deneyeceğim ve kaybettiğim herşeyi kazanacağım.' derler. Bu durum artık kendilerinin dışında, çevrelerindekilere de zarar vermeye başlar. Bu durumda acil olarak, terapi desteğine vurulması gerekmektedir. 

Bu durum, kişide aşırı sinirlilik hali, olduğu yerde duramama hali, konsantre olamama hali, sosyal ilişkilerde düşüşler yaşama ya da öfke kontrolsüzlüğü yaşama gibi bissürü  sıkıntı kendini göstermeye başlar. Burda önemli olan şey, kişilerin bu durumun bir hastalık olduğunu unutmadan, profesyonel bir destek almaları gerektiği bilinciyle hareket etmelerini sağlamaktan geçmektedir.

Biz ENA Therapia Psikoterapi merkezi olarak, öncelikli olarak, kişinin ne kadar zamandan beri bu durumun içinde olduğunu analiz etmekteyiz. Yaptığımız bilinçaltı çalışmalarıyla birlikte, kişinin bu sağlıksız davranışına neden olan konuları tespit ederek çözüm ve tedavi yollarına girmekteyiz.

Öncelikli olarak yaptığımız şey, kişinin 'bağımlılığı'nı tetikleyen noktaları tespit ederek, herhangi bir ilaç alma ve konaklama ihtiyacı hissetmeden, haftada üç yaptığımız terapi görüşmeleriyle kumar bağımlılığıyla, terapinin yerini değiştirmek. Zarar veren şey ile yarar sağlayan 'iyileştiren' şey yer değiştirerek tedavi başladığında, kişi otomatikman 'kumar'a bakış açısını değiştirmektedir. İlk ay haftada üç yaptığımız görüşmelerden sonra, ikinci ay itibariyle, kumar bağımlılığını hissetmesine neden olan korkuları ve kaçma davranışını tetikleyen konuları da tespit ettikten sonra, kişinin tekrar kumar bağımlısı olmasını engelleyebilmek adına, bastırılmış korkuları ve kaçmak istenilen noktaları çözmeye başlıyoruz. Çözüldükçe, kişi kendi hayatını kendi kontrolü altına almaya başlıyor. Bu nokta, hele bir de herhangibir ilaç desteği ve konaklama ihtiyacı hissettirmeden yapıldığında, kişi kendine olan güvenini tekrardan kazanmaya başlıyor. Kontrolü tekrardan eline almaya başladığı an, onun %70 iyileşmeye başladığı an, olmaktadır. Bu durum çok kıymetlidir ve daha da güçlenerek köklenmesi adına üçüncü ayımızda denetleme kısmına geçilmektedir.

ENA Therapia Psikoterapi Merkezi olarak, bağımlılık tedavilerini, bize düzenli olarak gelen her birey ile %yüz başarıyla sonuçlandırmaktayız. Bizimle, kendi beyin ve akıl gücünüzü birleştirerek iyileşmek isterseniz, bekleriz. 

 

 

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL