kurumsal

Boğa İle Matador'un Karşılaşması

Hiç devasal bir boğanın kendine rakip ve muhattap olarak aldığı matadorun, nasıl böyle bir cesarete sahip olabildiğini düşündüğünüz oldu mu?

Her canlıda, bir takım zayıf yön ve özellikler vardır. Ve o zayıf yön keşfedildi mi, o canlıya zarar vermek isteyen herkes, bir formül bulabilir.

Nasıl mı?

Örneğin;

  • Yeteri kadar su ve güneş gördüğünde birbirinden güzel çiçekler açan orkide, aşırı su alırsa, kökü çürür. Dışardan ne kadar yoğun bir güneş alsa da, kökündeki ihtiyacından fazla olan su, kökünü çürütür, öldürür.
  • Avcı ruhuna sahip, kendisine tıslayan kedilere gıcık olan bir köpek, önünden ona tıslayarak geçen kediye takılı kalır ve gözünü tırmıklama riskine rağmen, sinirini bozan kedinin  peşinden depar atarcasına koşar.
  • İri, gösterişli ve güçlü bir duruşa sahip olan boğa, aşırı ses ve hareket karşısında hareketlerini, gücünü, burnundan çıkan dumanı, kontrol edemez. Şarlatanlık yaparak elinde salladığı muletayla, dalga geçerek hareket eden  matador, Boğanın 8’de 1’lik bir hacmine sahip olsa da boğanın zayıf yönünü bildiği için bunu kullanarak, arenadaki karşılaşmayı seyreden insanlara şov yapar. Boğa ise kendini bilmez matador ve seyirciler karşısında, kendini kontrol edemeyip burnundan solur ve karşısındakine tüm gücüyle saldırır.
  • İnsan, çeşit çeşittir ve hepsinin zayıf noktası ve zaafı farklıdır. 

Peki size bir soru, siz hiç hayal edebiliyor musunuz acaba? 

İspanyada bir matador gösterisinde, devasal kalabalığın olduğu bir arenadasınız. Dünyanın en büyük şovlarını yapmış ve yüzlerce boğaya meydan okuyarak, büyük arenalarda o herkesin korktuğu boğaları parmağında oynatmış bir matador ile herhanbir bilginizin olmadığı bir boğa olduğunu......

Matador çok tecrübeli, karşısına şu güne kadar çıkmış bütün boğaların en zayıf ve en güçlü yönlerinin ne olduğunu çok iyi biliyor. Dolayısıyla, büyük arenada sergilenecek şov için sabırsızlıkla bekleyen bütün seyircilerin beklentisini karşılamak adına gerekeni çok güzel yapacak.

Karşısına, şu güne kadar bissürü boğa gelmiş ve onları nasıl kontrolden çıkartırcasına, kendi sonlarına yolcu edeceğini çok iyi biliyor.  Son derece gaddarca ve haince aslında, karşısındaki canlının eksik ve zayıf yönünü kullanarak parmağında oynatıyor. Onu kullanıyor....

Peki, o matadorun karşısına, çok fazla tecrübesi olmasa bile, onu kontrolden çıkartmayacak bilginlikte bir boğa çıkartılsa, ne olur?

Matador, elinde kanı sembolize eden bezi, sallayarak kışkırtmaya çalıştığı boğadan, istediği tepkiyi alamazsa ne olur?

Matador şovuna devam eder mi? Koca arenade kışkırtıcı tezahuratlar yapan seyirciler, seyretmeye devam ederler mi? Peki ‘matador şovu’ diye bir şey ortaya çıkar mı?

Ne yazık, değil mi ? Aslında ‘matador şovu’ dahil olmak üzere pek çok insan ya da canlının zayıf noktalarından yola çıkarak hareket edilen bissürü şov var.

Örnek ve soru, neden biri Okan Bayülgen’in programına, aşağılanacağını bile bile telefon görüşmesi yapmak için bağlantı kurar. Okan Bayülgen çok entellektüel, çok yakışıklı, çok insancıl, çok şevkatli biri olduğu için mi?

Okan Bayülgen’i pek çok insanın gözünde akıllı yapan şey nedir?  O kadar açık ve net ki... Başkalarındaki açığı çok net kullanıp, kendi şovuna malzeme yapabilmek adına kendi lehine çeviriyor... İnsanlar da, Okan Bayülgen çok akıllı biri diyor.....

Ben Okan Bayülgen’e akıllı insan demem, kurnaz insan derim.... Kurnaz insanı, akıllı insandan ayıran en önemli özelliği, matador ile boğa hikayesini birleştirerek açıklayabiliriz aslında.

Boğa’nın en büyük zaafının yüksek ses, hareket ve gerilim olduğunu bilen matadorun, kolaylıkla bu açıktan faydalanarak, boğayı kolaylıkla kontrol dışı bırakması... =Kurnaz İnsan   

Büyük arenada, karşısında duran matadorun, aslında ‘tek boynuzluk’ canı olduğunu bilen boğanın, çığlık çığlığa tezahurat yapan seyirciden etkilenmeyerek, kılını kıpırdatmaması....  Matadorun, karşısında duran boğanın bütün zaaflarını bilmesine rağmen, yoğun kalabalığın şov beklentisi içinde kaygılanmadan, bilgilerini kurnazca kullanmaması.... = Akıllı +Ahlaklı insan :)

Çünkü kurnaz insan, karşısındakine ne yaptırmak istiyorsa, onun zaaflarını kendi lehine çevirecek şekilde kullanır. Önemsediği tek şey kendisidir.

Ne acıklı....

Hala, Boğa ve Matador şovlarını büyük arenalarda, büyük heyecanla seyretmeye çalışan insanlar var...

Ama diğer taraftan, ‘zaaflarınızı çözün ki, hiçkimse zaaflarınızı sizin alehinize çevirmesin’i öğretmeye çalışan ve bunu anlayıp, destek veren insanlar da var.

Nasıl Mı Zaaflarınızı Keşfedip ÇözecekSiniz?

Kendinizi kötü hissettiğiniz ve iyi hissettiğiniz zamanlara gidin. O zaman diliminde kiminle, kimlerle görüşüyorsunuz ya da görüşmüyorsunuz?

Nasıl konuşmalar aranızda geçiyor?  Neler yapıyorsunuz?

Artılarınızdansa eksileriniz mi yüzünüze vuruluyor, açıklarınız üzerine mi çalışılıyor? Açıkta kaldığı görülen yaralarınızı kanatmaya mı çalışıyorlar?

Hepsini, ya fark edip kendinizİ iyileştirin, ya da güvenilir iyi ve akıllı bissürü insanın varlığına olan inancınızla, biz psikologlardan (akıllı psikologlardan) destek alınız :)

Akıllı+Ahlaklı Matador Ve Akıllı Boğa’dan Sevgilerle :)
Kısaca ENA,
EnaTherapia 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL