kurumsal

Grup Terapisi

Grup Psikoterapisinin Faydaları

Grup Psikoterapisinin en büyük faydalarından biri kişinin yaşadığı sorunda yanlız olmadığını görebilmesidir.

Çoğu insan duygularını ifade etmekten çekindiği için sorunlarını da paylaşmaktan sakınır. Bu  kendi içinde sakladığı ve kimselerle paylaşmadığı sorununu grup içersinde başka birinin dilinden duymak, yaşadığı problemde yanlız olmadığı düşüncesine götürür. Böylelikle dünyada tek o probleme sahip olan kişinin kendisi olmadığını gören danışan problemini içinde saklamaktansa artık dışarı vurmaya ve grupla paylaşmaya başlar. Bu durum grup içersinde daha güçlü bağların kurulmasına ve grubun güçlenmesine neden olur.

Süreçten yarar sağlayanları görmek kişide ‘ben de iyileşebilirim’ düşüncesini doğurur. Aynı zamanda yaşadığı sorunun başkaları tarafından da yaşandığının gözlemlenmesi, kişinin yaşadıklarının yalnızca kendinde olmadığını farketmesini sağlar. 

Grup terapilerinde birey destek alırken aynı zamanda diğer katılımcılara da destek verir. Sorunuyla ilgili yetersiz ve çaresiz hissederken, bir başkasına yardım edebilmesi iyileştirici bir etki sağlar. Kişi, psikolojik yapısı hakkında bilgi edinir ve diğerlerine de kendi bildiklerini aktarır. Her katılımcı konuya kendi bakış açısından yaklaştığı için çeşitlilik sağlanır.

Grup, bir anlamda aileyi de temsil eder ve aile içi çatışmalar grupta canlanır. Bu çatışmalar olumlu ve onarıcı bir biçimde yeniden yapılandırılır. Geçmişteki çözülmemiş problemlerin çözülmesi, geleceğe yönelik olumlu duyguların oluşması sağlanır.

Sosyal ortamlarda nasıl davranılacağı, iletişim becerilerinin kazanılması gibi katkı sağlayacak bilgiler geri bildirim ile öğrenilir. Grup içinde birey, katılımcıları model alarak hem öğrenebilir, hem de diğerlerine model oluşturabilir.

Birey, diğerlerinden destek aldıkça, yargılanmadan anlaşılmaya  çalışıldıkça, birbirlerinin iç dünyasını gözlemledikçe ve tanıdıkça kendini gruba ait hisseder ve bağlanır. Bu küçük sosyal örneklem grubunun içinde görülme, kabul edilme, aidiyet, desteklenme ve önemsenme dürtüleri doyurulur. Duyguların taştığı ve dışa vurulduğu anlar, taşınan yüklerden kurtulma ve yeni farkındalıklar kazanma anlarıdır.

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL