kurumsal

Terapi Çeşitleri

Bilinçaltı Çalışmaları

Kişinin farkında ve bilincinde olmadan mantık ve bilinç düzeyiyle izah edemediği otomatik olarak ortaya çıkan davranış biçimlerinin kökeninde bilinçaltı vardır. Bilinçaltı analizleri ve çalışmaları neticesinde, bireyde var olan davranış biçimlerinin, tutkuların, bağımlılıkların, korkuların, kaygıların ve seçimlerin kaynaklarına merkezlerine ulaşılır. Kişiye kendisi daha doğru ve bilimsel yollarla tanıtılır.

Danışan bilinçaltında var olup biteni bilemediği için kontrol edemez. Fakat bu kontrol edilemeyen şeyler zaman içinde kişinin rahatsızlık hissettiği davranışlarına, düşünce kalıplarına ve duygularına neden olur. Doğru ve bilinçli yapılan bilinçaltı çalışmalarıyla kişinin kendini daha doğru tanıması sağlanarak, bireyde anlamsız gibi gözüken davranış biçimlerinin bilinçdüzeyine çıkarılarak, çözülür. Böylelikle kişinin kendini daha doğru tanımasıyla birlikte, davranışlarını kendi lehine çevirebileceği bir zemin sağlanır.  EnaTherapia’da rüya analizi ve otohipnoz uygulamaları bilinçaltı çalışmalarında kullanılan temel tekniklerdendir. ,

A) RÜYA ANALİZİ

Rüyalar konsantre olduğumuz olayların ve bilinçaltının ürünüdür. Gördüğümüz rüyalar ya günlük hayatta yaşadıklarımızı konu alır, ya da bilinçaltında var olan, yok saymayı tercih ettiğimiz olayları.

Hepimizin etkisinde kaldığı ve hiç unutmadığı rüyalar vardır. Bu rüyalar bazen çocukluk döneminde görülmüş ve dönem dönem tetikleyen bir takım olaylarla tekrarlanan, bazen de başlamış bir şeyin devamı şeklinde görülebilir.

Bazı rüyalar da vardır ki, kişiliğimiz ve içinde bulunduğumuz durumla ilgili çok önemli ipuçları verir. 

 • Bir yerden düşmek,
 • Birilerinden, birşeylerden kaçmak,
 • uçmak,
 • yemek yemek,
 • cinsel ilişkiye girmek,
 • bir yerden aşağıya düşmek,
 • sevdiğimiz birilerinin öldüğünü görmek,
 • ölmek,
 • çığlık atmak,
 • kavga etmek,
 • yeşilliklerin içinde beyazlara bürünmek,
 • masmavi bir denizde yüzdüğünü görmek, gibi... 

Bu görülen rüyaların herbirinin bilinçaltında denk düştüğü önemli anlamları vardır. 

Eğer sabah kalktığınızda, hiç uyumamış gibi yorgunluk hissiyle dinlenmeden kalkıyorsanız ve tekrar aynı rüyayı görmemek için elinizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyorsanız, bu konuyla ilgili uzman bir psikologdan destek almanızda fayda var.

Genelleme yapmak çok doğru olmasada, rüya yorumlarıyla ilgili bir takım yüzeysel bilgiler verilebilir.

Bir yerden düştüğünü görmek; Kendinden başka kimseye, kendi kadar çok güvenmediği ve bu nedenle  herşeyi kontrol altına almaya çalıştığı, aynı zamanda bu durumdan çok   yorulduğunu gösteren bir rüya çeşidirdir. 

Uçtuğunu görmek; Kendisini çok fazla baskı ve kontrol altında hisseden insanların, onlardan  uzaklaşmak adına hereket edememesinin rüyalarına yansımasıdır. 

Birinin öldüğünü görmek; Eğer sevdiğiniz bir kişinin öldüğünü görüyorsanız, onu çok fazla   kaybetmekten korkuyorsunuz anlamına gelir. Eğer kurtulmak istediğiniz   birinin öldüğünü görüyorsanız, o kişiden acil kurtulmak istediğinizi ifade eden bir rüyadır. 

Kaçtığını görmek; Birşeylerden kaçtığını görmek, üstesinden gelemediğiniz bir takım   sorumlulukların ağır gelmesinden kaynaklanabilir. Bu nedenle de bazen   kaçarak o şey her neyse ondan kurtulacağımızı düşünürüz. Bu kişi de   olabilir her hangibir olay da.

Yeşillikler içinde beyazlar; Yeşil güzel huzurlu dingin bir renkdir. Mavi rengin de de olduğu gibi      huzuru ve sevgi dolu bir hayatıı ve üzel bir ruh halini sembolize eder. 

Doğru yapılan rüya analizi çalışmalarıyla kişiyi günlük hayatında rahatsız eden sorunlar tespit edilir ve çözülmek adına psikoterapi süreci başlar. Doğru izlenen bir yolun sonunda sizi rahatsız eden ve sabah kalktığınızda yorgunluk, rahatsızlık veren rüyalarınıza veda etmiş olursunuz. 

Rüyalar çoğu zaman kişinin kendine dahi itiraf edemediği bir takım bilinçaltına gizlenen konuların tespitiyle ilgili biz terapistlere çok güzel ayna tutar. 

Eğer rüyalarınız gerçekte olmasını istediğiniz güzellikleri, size yaşatan farklı bir dünya olmuş ve bu rüyalardan vaz geçemiyorsanız, ki bu rüyalarınızı gerçeğe dönüştürmekte sıkıntı yaşadığınız anlamına gelir. Hayallerinizi rüyalarınızda yaşayıp mutlu olmaktansa, onları gerçeğe dönüştürebilmek için neye ihtiyacınız olduğunu psikoterapi desteğiyle fark ederseniz, hayallerinizi gerçekleştirmenin çok zor olmadığını fark edersiniz.

B) OTOHİPNOZ

Kişinin kendi kontrolüyle bilinçaltına gitmesini sağlayan bir uygulamadır. Yapılan araştırmalar, hipnoz uygulamalarındansa, otohipnoz gibi kişinin kendi bilinçdışıyla ilgili gerçekleri analistle aynı anda kendine duyurmasının daha ikna edici ve etkileyici bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. En zor tanıyabildiğimiz kişi olan kendimizi tanıyabilmek adına Enatherapia'da yapılan bireysel terapilerde otohipnoz, terapilerin vazgeçilmez bir parçasıdır.

enatherapia

 • 0212 279 22 02
 • 0212 279 22 05
 • ena@enatherapia.com
 • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL