kurumsal

Atölye ve Kamplar

Neden ben hayal ettiğim ilişkiyi yaşayamıyorum?

Bu Sevgililer Gününe Hayallerinizin Aşkıyla Girmeye Hazır Mısınız? Nasıl bir ilişki hayal ediyorsunuz?

Hepimizin çocukluğumuzdan itibaren gerçekleşmesini hayal ettiğimiz AŞK HİKAYELERİMİZ vardır. 

"Beyaz atlı prensimi bir yerlerde bulacağım ve alıp beni götürecek.". 

"Hayatımın kadınını bulduğumda hep beni pembe panjurlu sıcacık evimizde büyük bir heyecanla bekliyor olacak."

.... gibi

Peki siz o hayallerinizin insanıyla kavuşmak için ne yapıyorsunuz? 

Olduğunuz yerde sizi bulacağını düşünerek bekliyor musunuz? 

Bir işe yarıyor mu?

Genelde yaramaz...

Hiç, bir ilişkiye önemli bir proje olarak bakmanız gerektiğini düşündüğünüz oldu mu?

Nasıl ki bir mimar ondan istenilen evi şekillendirmeden önce, ev sahibinin nasıl bir ev istediğini iyice anlamaya ve hissetmeye çalışır, algıladıklarına göre o evi yaratırsa, sonuç da konuşulanlar, anlaşılanlar üzerine şekillenir. Bazen konuşulan, hayal edilen ev ile ortaya çıkan ev aynı olmaz. Bunun neticesinde "Ben böyle bir şey istememiştim ki..." gibi sitemler, memnuniyetsizlikler ortaya çıkar. İlişki de aslında aynen böyle bir şeydir. Ne istediğini bilmek hayal kırıklığına uğramamak için çok önemlidir. 

Hayal ettiğiniz ilişkiye sahip olmak istiyorsanız, önce neler istemediğinizi ve sonra neler istediğinizi tespit etmeniz gerekir. Bunu yapabilmenin en temel yolu aslında bireyin kendini tanımasından geçer. Çünkü kendini gerçek anlamda tanımayan biri ne istediğini de çok iyi bilmez. Bildiğini zannettikleriyle ilişki yaşadıkça da sükûtu hayale uğrayıp durur. Sonrada şu soruları kendi kendine sormaya başlar.

Neden hep hayal kırıklığına uğruyorum?

Neden hep aynı tarz adamlar ve kadınlar beni buluyor?

Neden karşımda tüm çıplaklığıyla duran bir şeyi görmemezlikten geliyorum?

Neden içimden geldiği gibi, kendim gibi davranamıyorum?

Neden her şeyi bu kadar erteliyorum?

Neden kendimi teslim edemiyorum?

Acaba kadın/adam gibi davranamıyor muyum?

Neden ondan hoşlandığımı bir türlü anlamıyor?

Acaba sorun bende mi? Net mi davranamıyorum?

Arkadaş mıyız, sevgili miyiz?  Anlayamıyorum? 

Kaderim mi bu benim acaba?

Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir. Bir şeyler sürekli karşınıza çıkıyorsa, bunun sizinle alakalı çok ciddi bir bağlantısı olduğunu bilin. Seçtiğiniz sevgililer, ilişkiyi yaşama şekliniz, ilişkinin tarzı, ... 

Pek çok şeyi aslında farkında olmadan, bilinçdışı bir düzlemde siz seçiyorsunuz. Sonrasında da "Hay allah bu kadar da tesadüf olur mu?" diyerek kendi kendinize söylenip duruyorsunuz.

Evet, çok doğru bu kadar da tesadüf olmaz. Bir şeyler yaşanıyorsa ve bu yaşanılan şeyler mutlu etmiyorsa, burada çözülmesi gereken şeyler var demektir.

Hayatımızı, seçim özgürlüğümüzün bize ait olduğu bir ortamda yaşama şansımız olmasına karşın, farkında olarak ya da olmayarak, kendi koyduğumuz engeller ve sınırlardan dolayı yaşayamamaya başladığımız bir noktaya geldik.

Bazen bu engeller sorumluluklarımız, bazen zamansızlığımız, bazen sevgimize değer birilerinin varlığına olan inançsızlığımız olmaktadır. Bütün bu haklı neden gibi gözüken şeyler, aslında kendi hayatımız ve geleceğimizle ilgili kendi sorumluluğumuzu almamak adına kaçış bahaneleridir.

Şayet bu dünyada sizin gibi biri varsa, büyük olasılıkla sizinle aynı olmasa bile benzer hayatları, hikayeleri, tecrübeleri, çaresizliği, inançsızlığı, güvensizliği hisseden insanlar da vardır.

Peki ya neden kendimizi kabuğumuza saklayarak, bizi anlayan bir çift gözün sıcak, güvenilir, sevgi dolu bakışlarından, dokunuşlarından mahrum ederiz? Kimi ve neyi koruduğumuzu düşünerek... Aslında kendimizi yalnızlaştırırız.

Hayatta tek başına ayakta durup, bağımsız bir şekilde yaşayabilmek çok değerli bir şeydir. Fakat neden tek başına kendini gerçekleştirmiş insanlar sevgilerini, güçlerini, bilgilerini, kalplerini ve hayatlarını birleştirip, kendileri kadar güçlü, sevgi dolu aşk kokan aileler kurmasın, çocuklar yetiştirmesinler ki…

Eğer "Artık zamanı gelmiştir!" diyorsanız, hayatınıza yaşamak istediklerinizin önüne farkında olmadan koyduğunuz engelleri görüp çözebileceğiniz bir çalışma sizi bekliyor.

ÇALIŞMANIN İÇERİĞİ

Çalışma üç ana tema üzerinden oluşmaktadır.

1) Sorunun Tespiti: Kişinin ilişki yaşamasına engel olan tüm faktörlerin ortaya çıkartılarak incelenmesi,

Çünkü bilmediğiniz bir şeyle ne baş edebilirsiniz, ne de kontrol edebilirsiniz.

 Bir insan neden bir ilişki yaşayamaz?

Korkular
Zarar görme endişesi
Hata yapmaktan korkmak
Yaşını yaşı gibi yaşamamak
Kendini teslim edememek
Kendinden başka kimseye güvenememek
Kendine güvenememek
Sevilmeye değer olmadığını düşünmesi
Sevilmeye değer birilerinin varlığına olan inançsızlığı
Cinsiyet rollerindeki karmaşa
Kadın olmak ya da erkek olmak ne demek bilememek
Hazır olduğunu hissetmemesi
Diğer sorumluluklarını bahane olarak göstererek, kendi hayatının sorumluluğu almak istememesi, 
2) Farkına varmak: Bu sorunları oluşturma nedenlerimizin fark edilmesi, 

Çünkü farkındalığı yarattığınız an itibariyle, görmek istediğiniz gibi değil de, gerçekçi bakış açısıyla görmeye başlarsınız. Ve bir kere gerçekçi bakmaya başladığınızda, her şey her zaman tüm çıplaklığıyla karşınızda durur.  

Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir.

İbni Sina

3) Çözüm: Sorunu tespit edip, fark ettikten sonra geriye en keyifli kısım kalır. Hayallerinizin Aşkını yaşamak için      neye ihtiyacınız var?

Çünkü bu sorunun cevabı, sizi hayal ettiğiniz ilişkide istedikleriniz ve istemediklerinizin netleşmesine götürür. Bir insan ne istediğini ve ne istemediğini çok iyi bilir ve o doğrultuda hareket ederse zaten hayallerinin insanını çok net görür, bulur ve çocukluk hayallerini gerçekleştirir. 

Bu dünyada başarı bilenlerin değil yapabilenlerindir. Yapabilmek için yapmaya başlamak gerekir.

Mümin Sekman 

Artık Uzman Konuşuyor

Bu çalışma, Kadın erkek İlişkileri Uzmanı, Klinik Psikolog Esin Nur Akyıldız tarafından, ilişkilerle ilgili tüm bilgi ve donanımını aktaracağı "İlişki Eğitimi" formatında bir çalışma olacaktır. 

HEDEF

Hedefimiz, kendi içinizde oluşturduğunuz fakat farkında olmadığınız, her çeşit engelin farkına vararak ortadan kaldırmak adına aydınlanmanızı ve Sevgiler Gününe hakkını vererek girmenizi sağlamak yönünde olacaktır.

NOT: Bu çalışma İlişki Eğitim'i formatında bir çalışma olacağı için, birbirini tanıyan ya da tanımayan, bu konuyla ilgili eğitim almak isteyen herkese açıktır.

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL