kurumsal

Grup Terapisi

Cinsel İşlev Bozukluğu Üzerine Grup Psikoterapisi

Cinsellik, temel bir içgüdüdür. Cinsel işlevler, başta merkezi sinir sistemi, beş duyu ve genital organlar olmak üzere tüm bedenin katıldığı ve 30'dan fazla hormon, peptid ve nörotransmitterin karmaşıkbir etkileşimi ile yürütülen bir süreçtir.

Sağlıklı işleyen bir beden cinselliği sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için gerekli altyapıyı sağlar. Ancak, o cinselliğin nasıl yaşanacağını, kiminle yaşanacağını, ne zaman, nerede ve nasıl olacağını, nasıl uyarılıp nasıl doyuma ulaşılacağını belirleyen ise insan psikolojisidir. İnsan psikolojisini oluşturan temel tutumlar, kişilik özellikleri, duygular, bilişsel işlevler, geçmiş yaşantılar, travmalar, öğrenilmiş davranışlar modelleri cinselliğe yaklaşımımızı ve seçimlerimizi belirler.

Pek çok konuda olduğu gibi cinselliklede ilgili öğretilen yanlış bilgiler, bir takım işlevsel bozukluklara sebebiyet vermektedir. Bayanlarda vajinismus dediğimiz; kadının cinsel ilişkiye girmekten korkması sonucunda oluşan refleksif kasılmalar neticesinde cinsel ilişkiye girememesi, erkekde ise performans kaygısı ya da heyecan neticesinde var olabilen erektil sorunların yanı sıra erken ve geç boşalma gibi durumlar, cinsel işlev bozukluğu tanısına giren septomlardır. Bunlar psikolojik kökenli fizyolojik tepkilerle ortaya çıkan ve teröpatik süreçle tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. 

EnaTherapia olarak merkezimizde cinsel işlev bozukluğu konusuyla bize başvuran bireylerle yapılan öngörüşmeler sonrasında kişinin bireysel ya da grup psikoterapi sürecinden hangisine daha uygun olduğuna birlikte karar vermekteyiz. Sonrasında kadınlar ve erkekelrin farklı gruplardan oluştuğu minumum 6 maksimum 14 kişiden oluşan gruplarla cinsellik konusu başlığı altında grup terapisi yapılmaktadır. Grup terapilerinde öncelikli olarak kişilere yaşadıkları sorunda yanlız olmadıkları mesajını vererek, cinsellikle ilgili bilinçaltlarında oluşan travmalar, yanlış öğretiler  temizlenmektedir. Yapılan çalışmalar neticesinde bireyler sağlıklı cinsel hayatlarına kavuşmaktadır.

Cinsel sorunlar yaşıyorsanız ve bu konuda herkesle konuşamam, benim gibi aynı konuda sorunları olan insanlardan oluşan bir grupta kendimi güvende hissederek cinsel sorunlarımı çözmek ve sağlıklı mutlu bir cinsel hayatım olsun diyorsanız, merkez sekterimizi arayarak isminizi yazdırınız.

telefon
whatsapp

RANDEVU AL