kurumsal

Grup Terapisi

Öfke ve Grup Terapisi

Öfke, kişinin içinde bulunduğu sıkışmışlık hissi içinde, uğradığı haksızlığa karşı verdiği duygusal tepki halidir. Öfke oldukça sağlıklı bir duygudur. Fakat önemli olan öfkeyi doğru şekilde, doğru kişiye, doğru miktarda, kontrollü bir şekilde ulaştırabilmektir.

Kontrol edilemeyen öfke, bizi baştan aşağıya gerdiği gibi son derece negatif bir enerjiyle çevremize ve kendimize bakmamıza neden olur. Negatif bakış açıları da, zincirleme bir şekilde negatif uyaranları görmemize neden olur. Çünkü alıcılarımız güzel ya da iyi olanı değil de, kötü ya da çirkin, eksik olanı görmeye odaklanmıştır. 

Öfke, bireyin planları, istek ve gereksinimleri engellendiğinde ve haksızlık, adaletsizlik ve kendi benliğine yönelik bir tehdit algıladığında, yaşadığı en temel duygulardan biridir. Gündelik yaşamımızda bizi öfkelendiren pek çok şey olur. Var olan bu öfkeyi kontrol altında tutup, kendi lehimize çevirebiliyorsak sorun yok. Fakat hissettiğimiz öfke bazen kontrol dışı davranmamıza hatat bazen kendimizi bile tanıyamayacak derecede şaşkınlık yaratacak davranışların içine girmemize neden oluyorsa, burda bu öfkenin temel nedenine inip kontrol altına alınması gereken önlemler var demektir.

EnaTherapia oalrak merkezimizde, Uzman Psikoterapistlerimiz tarafından hem bireysel psikoterapi desteği hem de grup psikoterapisi desteği verilmektedir. Grup Psikoterapisinde “öfke yönetimi sorunu” başlığı altında toplanan ve aynı soruna sahip pek çok üye olacağı için, bireysel terapiye göre etkielri daha farklıdır. Grup içersinde birey kendi dışında da öfke yönetimiyle ilgili sorunu yaşayan başka danışanlarıda görürü, bazen aynı ve benzer pek çok ortak konu, sorun ortay açıkar. Bu durum kişinin yaşadığı sorunda yanlız olmadığı hissiyatı verirken, aynı zamanda yaşanılan probleme farklı bakış açılarının da eklendiği objektif bir pencereden bakabilme ve çözebilme fırsatı yakalamasına neden olur.

Öfke çok güçlü bir duygudur. Bazen psikoterapi desteği, öfke yönetimi sorununu çözmeye yetebilir, bazen de psikoterapi sürecine ilaveten öfkenin, kişinin vücudunda yarattığı gerginliği ve fazla enerjiyi yok edebilmesi adına, bir takım farklı girişimler uygulanabilmektedir. 

Öfke sorunuyla ilgili sorun yaşayan ve bu konuda grup psikoterapisi sürecine girmek isteyen bireyler merkezimizle bağlantı kurarak, katılmak istedikleri grubun konu başlığını vererek grup çalışmalarına katılmak adına ilk girişimi yaparlar. İletişim bilgileri alınan danışanlar, merkez sekreterimiz tarafından gerekli olan her konuda bilgilendirilir.

 

 

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL