kurumsal

Siz, Kendinizden Özür Dilediniz Mi Hiç?

Latin kökenli bir kelime olan EGO, "BEN", "BENLİK" kelimeleriyle eş anlamlıdır.

Ego; insanın özgüven, özsaygısının oluşturduğu kendini sevmesi ve değer vermesiyle şekillenen bir kavramdır. Egosu olmayan insanlar, aslında olmayan, yaşamayan insanlardır.

Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz biri ya da birileri, size haksızlık edip, üzüyor, size zarar veriyor ise ... karşılığında da "Kusura bakma, sen benim için değerlisin ama, ben daha fazla bana zarar veren birini hayatımda tutmayacağım." diyerek, "ben" i, yani kendinizi korumaya başlıyorsanız, orda sağlıklı düzeyde bir "ego" var demektir, ki bu çok iyi bir şeydir...

Diğer taraftan size ne kadar zarar verip, kırsa ve üzse de, "Olsun bana bir şey olmaz, ben gene de  onu severim. 'Zaten gerçek sevgi "rağmenli sevgi" de böyle birşey değil midir?". diyerek, kendinizi kandırabiliyorsanız, orada hiç olmayan bir EGO vardır. Aynı zamanda, dozu oldukça fazla olan SOSYOL EGO var demektir ki; bu oldukça sağlıksız bir şeydir.

Sosyal ego, kendinizin dışındakilere karşı hissettiğiniz saygı, sevgi ve değerle ilintili bir kavramdır. Sosyal ego, yani başkalarının ne yaptığını, nasıl düşündüğünü, neye ihtiyacı olduğunu düşünüp onları sevmek, değerli bir şeydir. Fakat, her şeyde olduğu gibi, hem egoda, hem de sosyal egoda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; dozajlarının ne kadar yüksek ya da az olduğudur. 

Sosyal egosu çok yüksek insanlar; kendinden daha çok başkalarını önemseyerek hareket eden, kendini başkalarını mutlu etmeye adamış insanlardır. Egosu çok yüksek insanlar da, kendini başkalarından daha çok düşünen ve önemseyen insanlardır. Önemli olan nokta, her şeyde olduğu gibi orta noktayı uyum içersinde oluşturabilmektir. Ne kendinizi yok sayacak kadar sadece vermek, ne de başkalarını yok sayacak kadar sadece almak...

Kıymetli olan verebildiğiniz gibi alabilmektir de aslında....

"Özür dilemek sizin haksız, karşı tarafın haklı olduğu anlamına gelmez... Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin, egonuzdan yüksek olduğunu ifade eder."

Sigmund Freud

Peki, Siz hiç kendinizden hiç özür dilediniz mi?

ENA

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL