kurumsal

İyi İle Kötü Arasında Fark Var Mıdır?

Size iyi davranan birine kötü davranıyorsanız, kötü davranan birine nasıl davranacaksınız?

Bazı insanlar vardır… Kendilerine kötü davranılmasına o kadar alışmışlardır ki, birileri onlara iyi davrandığında işin ucunda birşeyler ararlar… Ve o kişilere kötü davranırlar….

Şimdi nerden çıktı da bana gülümsedi, merhaba dedi, yemek ikram etti, sırtımı sıvazladı….

O kadar güvenmezler ki, birilerinin art niyet ve menfaat olmadan onlara iyi davranamayacaklarına…. Hep altında birşeyler ararlar ve ‘Sen beni kandıramazsın, ben senin gibileri çok gördüm.’ Dercesine kötü davranırlar…

Çünkü hayat onlara o kadar kötü davranmıştır ki insnalara ve hayata olan bütün güvenleri ellerinden alınmıştır.

Halbuki bu hayatta evet güvenilmez insanlar olduğu gibi, güvenilir iyi insanlar da vardır ve bu insanlar herhangibir menfaat ve beklenti içinde olmadan hareket ederler… Çünkü iyidirler ve onun için öyle davranırlar…

Bu insanlar bazen ceplerinde iki kuruş parası olmasa da senin canının çektiği yemeğe sana almak için borç yaparlar…

Sesinin düşük olduğunu görünce, şişt atla gel bakiyim sen buraya noluyor? Diyerek destek çıkar.

Ulan hayırısız aramıyorsun sormuyorsun ama seni özledim napıyorsun? Herşey iyi mi? der,

Çünkü önemser, sever, değer verir…

Peki size bir soru, bu insanlara hak ettiği karşılığı vermek yerine, size kötü davranan insnalara neden konsantre olup, çözmeye çalışırsınız…

Neden?

Aslında nedeni çok basittir. Çünkü biri size kötü ve değerisz davranıyorsa, sizi henüz tanımamış, anlamamış demektir, diye düşünürsünüz. Halbuki şunu unuturusunuz, sizi tanıyabilen biri zaten tanır… Anlayabilen biri zaten anlar, kıymet veren biri de zaten kıymet verir.

Size sizin istediğiniz gibi davranmıyorsa, bu sizinle alakalı değildir. Bu tamamiyle, onun kendisiyle alakalıdır. Ve siz bu size iyi gelmeyen alakaya konsantre olup kendinizi o insana anlatmaya çalışmaktansa, kendinize konsantre olursanız, kendinize çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Çünkü bilin ki, biri size iyi ya da kötü davranıyorsa, bu onun kabalığı, inceliği, nezaketi ve insnalığıyla alakalıdır.

Peki size bir soru, şayet size kötü davranan biri kötü, iyi davranan biri iyi hissettiriyor ve siz size iyi davranan kişiye kötü davranırken, kötü davranan kişiye iyi davranıyorsanız burda sağlıklsız ve anormal bir durum yok mudur sizce?

Siz, gittiğiniz restaurantta çok güzel servis yapan garsonla, sizinle hiç ilgilenmeyip, istediklerini yanlış getiren bir garsona aynı bahşişi mi verirsiniz?

O zaman iyi ile kötü, haklı ile haksız yada hak edenle etmeyen arasındaki fark nasıl ortaya çıkar?

:)

Adalet, size iyi davrananla kötü davranan arasındaki farkı da çok iyi group, ona göre davranabilmekse, önce kendinize karşı adaletli ve hakkaniyetli davrandığınız bir hayat yaşamanızı dileriz.

ENA

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL