kurumsal

Evini Kendine Şapka Yapan Bir Kaplumbağa Gördünüz Mü Hiç?

Size göre, kaplumbağa nasıl bir hayvandır? Peki, siz kaplumbağanın, tavşanla karşılaştırıldığında 'geri gitme ihtiyacı hissetmeden' karşılaştırıldığında iki kat daha hızlı bir canlı olduğunu biliyor musunuz? Nasıl mı? Bir düşünün bakalım... Tavşan nasıl bir canlıdır? Ve, ne yer?

Size göre, kaplumbağa nasıl bir hayvandır? Peki, siz kaplumbağanın, tavşanla karşılaştırıldığında 'geri gitme ihtiyacı hissetmeden' karşılaştırıldığında iki kat daha hızlı bir canlı olduğunu biliyor musunuz? Nasıl mı? Bir düşünün bakalım... Tavşan nasıl bir canlıdır? Ve, ne yer?

Odak noktası, 'altında ne olduğunu yüzde yüz tahmin ettiği yeşilliktir. Toprağın üstünde görmeye odaklandığı şey; yapraklarındaki ton, toprağa yaygınlığındaki dinçlik ve yumuşalıkla birlikte sadece 'yeşillik'tir.  Altında havuç olduğunu çok net bildiği yeşile odaklanmak... Dolayısıyla, hızlı adımlarla hedef aldığı şey, sadece 'bildiği şey'dir.

Peki bu hayatta o kadar çok bilinmezlik varken, sadece bildiğiniz şeylere odaklanmak, size bu hayatta uzun vadede farklı şeyleri keşfetmek adına birşey katar mı?

Sadece mevcut durumu korumak? Karnınızı 'aynı şeyle' doyurmak?  Gördüğü an itibariyle, 'İşte yemeğimi buldum.' demek... daha lezzetli ve şaşırtan şeyleri keşfetmenizi engellemez mi?


Peki kaplumbağa nasıl oluyor da, tavşana göre daha hızlı olabiliyor?

Bir kaplumbağaya dikkatli baktığınızda, yavaş hareket etmesine neden olan şeyin; üzerinde taşımak zorunda kaldığı evi olduğunu düşünürsünüz. Peki 'gerçek' ne? 

Siz, içindeyken kendini güvende ve huzurlu hissettiği evini, her gittiği yere götürebilen 'kaplumbağa'dan başka bir canlı tanıyor musunuz? Peki kaplumbaga kadar sempatik görünümlü ve uzun yaşayan başka bir canlı biliyor musunuz? 

Bir insanın diğerine göre daha hızlı olması, şayet sadece hız odaklı hareket edilen bir sistemin içinde yaşıyorsanız, bir anlam ifade edebilir. Ancak, günümüüzn pek çok ayrıntının aynı önem derecesine sahip olduğu bir yarış ve hırs ortamında ayrıntıları tüm detaylarıyla görüp, anlayabilmek de son derece önemlidir.  Geri dönme ihtiyacı hissetmeden; doğru, akıllıca, güvenli, sakin hareket edebilmek; varlığın korunması ve huzurlu bir hayat yaşamak adına son derece önemlidir. Bu nedenle kaplumbaga 'hız' dışındaki son derece önemli diğer ayrıntılar da göre alınarak kıyaslandığında, tavraşa göre iki kat daha hızlıdır. 

Peki siz, kaplumbağayla ilgili ön yargının, aslında son derece yanlış bir yargı olduğunu bilir misiniz? 

Tekrardan size soralım, size göre kaplumbağa yavaş bir canlı mıdır? 

Eğer bir kaplumbağanız varsa, ya da çevrenizde kara kaplumbağası olan biri varsa, çok net bilirsiniz ki, eğer o kaplumbağayla aranızda, güzel bir güven bağı kurduysanız, o kaplumbaga, üzerindeki evi, kendisine şapka yaparcasına, size doğru koşar adımlarla gelir. 

Peki, sevdiği insana koşar adımlarla güvenerek giden kaplumbağa misali, siz, en son ne zaman, evinizi başınıza şapka yaparcasına hızlı bir şekilde, gözünüz başka birşey görmeden hareket ettiniz? 

PS: Koşar adımlarla gittiğiniz yer;  havucu bulmak adına görmek istediğiniz yeşillikse, dikkat etmeniz gereken bissürü ayrıntılı olabilir. Ama gittiğiniz yer, güvendiğiniz insanın yanıysa, siz ona doğru dikkatsizce giderken, o zaten sizin göremediğiniz ayrıntıları da size göstermek adına, tüm ayrıntıları görmek adına gereken ilgiyi ve özeni size gösterir. 
ENA

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL