kurumsal

Kurumsal Hayat

Kendi alanınızda zirvede olmak ve orayı korumak için ne yapıyorsunuz?

İşyerinizden içeriye bir psikolog girdi. Yolunda giden ve gitmeyen bis sürü şeyi karşınıza çıkarttı. Ve 'Hadi gel birlikte düzeltelim.' dedi. Sonuç Ne olur? Denemek ister misiniz?

Ağrı Dağı'nın Eteğinde mi, Yoksa Zirvesinde mi Olmak İstersiniz?

Zirvede olmak isterseniz, yazımızı okuyunuz.... Kimilerine göre performans ve motivasyon yükseltme çalışması, bize göre Ağrı Dağı'nın Zirvesinde Kalma Eğlencesi...

Hababam sınıfında var olan, haylaz çocukları ve onları anne şevkatiyle, sevgiyle anlamaya çalışarak, sorumluluklarını yerine getirmediklerinde korumaya çalışan, Adile Teyze'yi hatırlar mısınız?

Peki, Kocaman olmalarına rağmen 'haylaz çocuk' kimliklerini, eğitim hayatlarında gösterdikleri duruşla birlikte, gittikçe uzatan öğrencileri?

Bazen yaşımız, duruşumuz, hayattaki statümüz, rollerimiz ve sorumluluklarımızın çıtası yükselse de, içimizdeki çocuk kontrolsüzce dışarı çıkmak ister. Bazen mutsuz çocuk, bazen de mutlu çocuk...

Mutsuz çocuğun dışarı çıkma etkisi, mutlu çocuğun dışarı çıkma etkisinden çok daha farklı olur.

İş yerinde mutsuz çocuk, ya da çocuklar, dışarıya çıkmaya başladığı an itibariyle, karmaşa, enerji düşüklüğü başlar. Akıp gitmesi beklenen, iş sorumlulukları, yerini 'Neden bana böyle yaptı? Neden sıkıntı yaratmaya çalışıyor? Neden yanlış bilgi veriyor? Neden arkamdan, doğru olmayan şekilde konuşuyor?' gibi sorulara bırakır. Bu durum, pek çok çalışanın, iş yerinde yerine getirmesi gereken sorumlulukları, yerine getirememesine neden olur. Dolayısıyla, işin ilerleyişiyle ilgili kumilatif bir sıkıntı oluşmaya başlar. Orda tek bir kişinin bile olsa, yerine getirmediği sıkıntı, bütüne yansır. İş yerinde mutsuz, motivasyon düşüklüğü yaratan bir hal oluşmaya başlar. İş performansını da, çok olumsuz yönde etkiler.

Bazen de mutlu çocuk, dışarı çıkar ve her çeşit olumsuz, negatif enerjiyi, hem sorumluluğunu yerine getirerek, hem de enerjiyi yükselterek olumluya çevirir. Mutlu çocuk, mutlu insan, mutlu yönetici, mutlu çalışan bir araya geldiğinde, mutlu güzel ve keyifli bir iş akışı da, kendiliğinden gelir zaten. Burdaki önemli olan nokta da, şudur; 'Bazen bu mutlu ve değişmemesi gereken güzel akışın içersinde, olabilecek mutsuzluklarla birlikte, motivasyon ve performans kaybı nasıl engellenebilir?' sorusunun cevabını verebilmek. 

Diğer taraftan, 10, 70, 100 ya da 1000 kişilik bir çalışan grubunun içinde dahi, eğer negatif etki yaratan bir durum söz konusu oluyorsa, bunu yok saymadan, nasıl çözüm üreterek, iş akışınızda sıkıntı yaratmadan halledebileceğinizin formülünü oluşturmak, önemli faydalar sağlayacaktır. Çünkü siz farkında bile olmadan, negatif olan bir şey, bir kasanın içindeki elmalar gibi, eğer çürük bir elmayı, içinde barındırıyorsa, eninde sonunda, diğer sağlıklı elmaların da mutlu ve başarılı işleyişini bozmaya ve kendi gibi çürütmeye başlar.

İşte böyle bir durumda, hepimizin çok sevdiği 'Hababam Sınıfı' serilerinde kendini gösteren Adile Teyze şevkatliğinde problemlerin üstünü örtmektense, var olan problemi yok saymadan, nasıl çözebileceğinizi öğrenmek isterseniz, burda devreye, sıradışı bir Endüstriyel Psikolog girer.

Endüstriyel Psikolog, kim mi dir ve ne mi yapar? 

Var olan, ya da olabilecek problemi keşfederek, kuruma ve bireylere zarar gelmeden nasıl çözebileceğiyle ilgili, eğlenceli ve son derece keyifli yollar geliştirir. 

Kısaca, söyle düşünün, bir kurumda çalışırken, kimse tarafından adaletsizliğe, haksızlığa uğramayacağınızı bilseniz, o kuruma karşı hissettiğiniz 'aidiyet duygusu', 'güven duygusu', 'motivasyon yüksekliği' nasıl olur? Peki bu durum,  iş performansınıza, nasıl yansır? Hem de çalışırken çok eğlenseniz, nasıl olur? Hiç işten çıkmak istemeyebilirsiniz bile, belki... kim bilir... 

Gittikçe artan rekabet ortamında, hem başarılı, hem ait, hem pozitif, hem de performansın maksimumda olduğu bir noktada çalışıyor olsanız ve bu düzeni korumak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam etseniz... rakiplerinizin ne yaptığına değil, kendi yaptıklarınıza ve daha yapmanızı bekleyen güzel şeylere konsantre olarak, nasıl şeyler güzel güzel akıp gider ve yerini hep daha iyilerinebırakır?

Peki, siz bu kurumun sahibi ya da çalışanı olsanız, zirvedeki yerinizin aşağıya inme ihtimali, sizce var mı ? 

Biz, sizin zirveye çıkma ve orda kalma olasığınızı, 'stabil hale getirmeyi' garanti ediyoruz, desek. Ne yaparsınız? 

Örneğe mi ihtiyacınız var, web sayfamıza giriniz. Alanında bizim kadar başarılı, bizim kadar yaratıcı, bizim kadar 'sadece kendiyle yarışan' başka bir yer görmezseniz, işte doğru yerdesiniz, demektir.

Amacımız sizi de, kendimiz gibi, kendi alanında zirvede olup, hep orda 'kalacaklardan' yapabilmektir. 

İş yerinize, herşeyin üstünü örtmeye çalışan Bir 'Adile Teyze', yerine, aynı sevgi, aynı şevkate sahip olmasına karşın, üstüne bir de çevik göz, akıl ve çözüm odaklı yaratıcı, başarılı ruhu da getirmeyi öneriyoruz. Çünkü işimiz RUH BİLİMİ. 

Bize ihtiyacınız olursa, bekleriz efendim.

ENA Therapia Psikoterapi Merkezi;

Alanında TEK İSİM

 

 

enatherapia

  • 0212 279 22 02
  • 0212 279 22 05
  • ena@enatherapia.com
  • Levent Mahallesi, Tekirler Sokak No: 18/1, 1. Levent / İstanbul

ena therapia yeniliklerinden, haberlerinden ve hizmetlerinden haberdar olmak için e-bültene üye olun:

RANDEVU AL